hlavicka
:: jaknabydleni.cz ::............................................................Průvodce pro všechny, kteří hledají bydlení - aneb Jak si pořídit či změnit bydlení a nepřijít o své peníze

:: Stručně o některých formách bydlení

Každý může mít odlišnou představu o formě svého bydlení.

Někdo má zájem o vlastní bydlení, jiný hledá pouze vhodný nájem či podnájem. Někdo chce bydlet v rodinném domě, jiný má naopak zájem o byt.

Ve většině případů pak rozhodování mezi jednotlivými formami bydení může být dáno nejenom přáním hledajícího, ale také zejména jeho finančními možnostmi.

Vždy je tedy při hledání bydlení potřeba zohledňovat nejen své vysněné představy o takovém bydlení, ale především své faktické možnosti a také reálnou situaci na trhu bydlení.

.: Pro každého může být vhodné něco jiného

Každá z jednotlivých forem bydlení má svá specifika, své výhody i nevýhody, a předevsím také odlišnou právní podstatu.

Proto je vždy nutné si již při prvních úvahách o pořízení bydlení rozmyslet, o jakou formu bydlení máte zájem nebo která je pro vás nejvhodnější.

Mnohdy se stává, že řada zájemců se rozhodne pořídit si nebo změnit své bydlení, avšak o formě takového hledaného bydlení nemá zcela jasnou představu nebo naopak jejich představy neodpovídají skutečnému stavu.

Zvláště v případě bytů v osobním vlastnictví a tzv. bytů družstevních dochází často k mylnému zaměňování jejich podstaty, a to i přesto, že každá z těchto forem bydlení je postavena na odlišném základě a jsou s ní spojena i zcela jiná práva a povinnosti.

Stejně tak i pojem nájem a podnájem bývá mnohdy nesprávně zaměňován, ač zvláště v případě nájmu či podnájmu byt může být mezi těmito pojmy a zejména mezi jejich právními důsledky zcela zásadní a velmi podstatný rozdíl.

.: Vždy je vhodné mít od počátku jasno, co hledáte

Je samozřejmě možné hledat nové bydlení bez jasného a předem daného vymezení jeho formy a nechat se tak oslovovat více různorodými nabídkami.

Pokud si tak například nejste jisti, zda byste si raději pořídili byt nebo rodinný domek, můžete při hledání bez problému zvažovat obě takové varianty a nechat pouze na náhodě, která z výsledných nabídek se vám bude zdát nejvhodnější.

Vždy však lze přesto doporučit, abyste se o formě plánovaného bydlení rozhodli pokud možno ještě před započetím vážnějšího hledání.

V opačném případě totiž budete mnohdy zbytečně rozptylovat svoji pozornost a vaše hledání bude mít pravděpodobně příliš široký rozsah. Tím se takové hledání může stát značně nepřehledné, což vás navíc pro další hledání může znechutit či zbytečně odradit.

I s ohledem na výše uvedené se v jednotlivých kapitolách této tématické sekce pokusíme alespoň obecně odlišit každou z výše uvedených forem bydlení, aby byl každý zájemce sám schopen obecně posoudit, která z nich nejlépe odpovídá jeho požadavků či možnostem.