:: Družstevní bydlení
Každý zájemce o družstevní bydlení by si měl být vždy nejdříve vědom základní a právně specifické podstaty takového bydlení.
.: Podstata družstevního bydlení
Družstevní byt je totiž ve vlastnictví družstva (proto také označení "družstevní" byt) a příslušnému družstevníkovi vzniká k danému bytu pouze právo nájmu.
Družstevník tak nemůže byt prodat ani s ním jinak volně nakládat. Družstevník je případně pouze oprávněn na jiného převést svůj družstevní podíl v družstvu, s nímž je spojeno právo k nájmu takového bytu.
I z těchto důvodů bývá také nabídka družstevního bydlení v některých případech cenově nižší oproti nabídce bydlení v osobním vlastnictví.
V případě družstevního bydlení je tedy předmětem převodu výhradně družstevní podíl v družstvu.
Zde je potřeba také důrazně upozornit na skutečnost, že ze zákona dochází při převodu družstevního podílu automaticky k převodu nejen nájmu konkrétního družstevního bytu, ale i všech práv a povinností s tím spojených, včetně dluhů převodce vůči družstvu.
.: Některá specifika družstevního bydlení
S ohledem na výše uvedené je možno srovnat, že narozdíl od bytu v osobním vlastnictví, kdy se stáváme skutečnými vlastníky bytu, se v případě družstevního bydlení stáváme pouze členy družstva a nájemci příslušného družstevního bytu.
V případě koupě družstevního podílu se však družstevník (narozdíl od běžného nájmu) především stává členem družstva, tudíž má i vliv (byť často možná menšinový) na rozhodování a fungování družstva a tedy i na správu družstevního bytu, který daný družstevník užívá.
Zde je pak též vhodné uvést, že v případě nájmu družstevního bytu členem družtva se na takový nájemní vztah nepoužijí obecná ustanovení občanského zákoníku o výpovědi nájmu.
Pokud se družstvo rozhodne (resp. jeho členská schůze) na prodeji bytů, má nájemce (družstevník) ze zákona výhradní právo na odkoupení "svého" bytu.
V řadě případů pak bývá také následně z rozhodnutí družstva a po uhrazení závazků daného člena vůči družstvu realizován odprodej jednotlivých družstevních bytů do vlastnictví jejich nájemců-členů družstva, a to i téměř či zcela bezplatně.
Řada hypotečních bank i stavebních spořitelen však již nyní poskytuje úvěry i na koupi družstevních podílů, avšak tyto úvěry je většinou nutno zajišťovat zástavou na jiné nemovitosti, ručením nebo je (zejména v případě tzv. předhypotečních úvěrů) potřeba splnit některé další specifické podmínky. Vždy je tedy vhodné se dostatečně dobře u poskytovatelů úvěru informovat, zda a za jakých podmínek jsou ochotni poskytnout na koupi družstevního podílu úvěr
U družstevního bytu může být problematická i jeho stavební úprava či rekonstrukce, neboť k této musí dát vždy souhlas družstvo jako skutečný vlastník daného bytu.
Ze stejného důvodu není družstevník oprávněn bez dalšího pronajmout družstevní byt, neboť družstevník je z titulu svého členství v družstvu pouze nájemcem daného bytu.
Z výše uvedeného je patrné, že družstevní bydlení v sobě nese oproti bytům v osobním vlastnictví některá omezení, která v mnoha případech snižují možnost dispozice s takovým bydlením.
.: Na co se zaměřit při zvažování pořízení družstevního bydlení
Při pořízení družstevního bydlení je tedy vhodné dostatečně zohledňovat veškerá specifika takového bydlení, která mohou výrazně ovlivňovat jak kupní cenu, tak i kvalitu daného bydlení.
Vždy lze také doporučit, aby zájemce při zvažování koupě bral v potaz i další faktory, které mohou mít vliv na výslednou kvalitu a využitelnost takového bydlení.
Jedná se především o následující předpoklady, které je vhodné zvážit:
- kvalita a vybavenost družstevního bytu (provedené rekonstrukce, nové jádro, apod.),
- umístění bytu v domě (např. vysoké patro bez výtahu),
- orientace bytu na světové strany a výhled,
- stáří domu, v němž se byt nachází, a provedené rekonstrukce na daném domě,
- sociální vybavenost v okolí (obchody, školy, úřady, kultura, apod.),
- dopravní dostupnost,
- možnost parkování,
- kvalita okolního prostředí (zeleň, klid nebo naopak hlučnost, apod.),
- riziko nežádoucího stavebního rozvoje v blízkém okolí (např. plánovaná stavba obchodního střediska nebo dopravního obchvatu před vašimi okny, apod.).
:: Stručné shrnutí:
.: Výhody družstevního bydlení:
- nižší pořizovací cena družstevního podílu v družstvu,
- rychlejší a méně právně formalizovaný právní vztah při nabývaní družstevních práv (postačí smlouva o převodu a není tedy nutný vklad do katastru nemovitostí),
- možnost bezplatného nabytí družstevního bytu po rozhodnutí družstva o takovém bezplatném převodu bytu.
.: Nevýhody družstevního bydlení:
- nestáváme se vlastníky, ale pouze nájemci bytu,
- nutnost platit nájemné,
- omezená možnost využití hypotečních úvěrů při nabývání družstevního podílu v družstvu,
- s družstevním bytem nelze volně disponovat, tedy jej např. samostatně prodat či použít jako zástavu,
- podstatnější stavební úpravy či rekonstrukce bytu je možno realizovat pouze se souhlasem družstva,
- družstevní byt lze podnajmou jen na základě písemného souhlasu družstva.
- při převodu družstevního podílu přecházejí na nabyvatele automaticky i dluhy převodce vůči družstvu.
Více o koupi družstevního bydlení v kapitole Družstevní bydlení (sekce Kupujeme bydlení).